VánočkaBez vánočky se žádné Vánoce prostě neobejdou. Zkusíte ji letos udělat doma? Nejprve si musíme připravit kvásek. Pojďme na to: droždí smícháme se lžičkou cukru, až vznikne tekutá kaše. Přisypeme lžíci mouky, zalijeme polovinou vlažného mléka, zakryjeme utěrkou a při pokojové teplotě necháme deset minut v klidu, aby mohl kvásek vzejít.

Správné těsto na vánočku by se drolit, ani být mazlavé. V případě potřeby proto doplníme mléko nebo mouku. Po chvíli hnětení by těsto mělo být hebké, sametově jemné, pružné a v podstatě nelepivé.

Mandle a rozinky budeme do těsta vpracovávat postupně. Mandle nejprve trochu rozsekáme, rozinky opereme a necháme okapat. Pak jich vždy část hrst nasypeme na těsto, přeložíme a krátce prohněteme.

Když je kvásek hotový, prosijeme do větší misky mouku, přidáme vanilínový i krupicový cukr, sůl, citrónovou kůru a oříšek. Přilijeme zpěněný kvásek, zbytek mléka rozšlehaný se žloutky a rozpuštěné máslo. Těsto od středu zpracujeme vařečkou a dohladka prohněteme na pracovní ploše.

Zpracované těsto zformujeme do koule a ze všech stran zlehka poprášíme moukou. Dáme zpět do mísy, zakryjeme utěrkou a dáme na teplé místo (třeba poblíž topení). Takto je necháme dvě hodiny zvětšovat svůj objem až na dvojnásobek. Poté znovu krátce prohněteme a vpracujeme mandle a rozinky.

Nyní těsto rozdělíme na osm dílů. Z každého vyválíme dlouhý váleček. Nejprve upleteme cop ze čtyř pramenů, položíme na plech s pečícím papírem a uprostřed rukou mírně promáčkneme. Pak celý potřeme rozšlehaným bílkem. Stejný postup pak zopakujeme se třemi dalšími prameny.

Poslední pramen překrojíme, rozválíme a spleteme. Položíme nahoru, konce zahněteme pod vánočku a celé potřeme bílkem. Pak necháme dvě hodiny kynout.

Vánočku zpevníme špejlemi a dáme do trouby vyhřáté na 190 °C. Po pěti minutách teplotu snížíme na 150 °C a tři čtvrtě hodiny dopékáme.

Ingredience:

500 g polohrubé mouky (s další moukou navíc počítejte na poprášení)
30 g droždí
80 g cukru krupice
sáček vanilínového cukru
půl lžičky sušené citrónové kůry
špetka nastrouhaného muškátového oříšku
200 ml vlažného mléka
2 žloutky
120 g másla (rozpuštěného a vlažného)
50 g rozinek
50 g loupaných mandlí
1 bílek
1 vrchovatá lžíce moučkového cukru na posypání
trocha soli

Komentáře